Ćufte...male, okrugle, neodoljive loptice faširanog mesa. Jedu se u skoro svim delovima sveta. Pripremaju lako prženjem, pečenjem, kuvanjem na pari ili dinstanjem u sosu. Razne kombinacije mesa i začina, ali i bezmesne verzije dozvoljavaju nam da budemo maštoviti i kreativni. Kada ih pripremamo, verovatno ne razmišljamo o tome da vuku nasleđe od drevnog jela koje datira još iz 221 godine p.n.e. Kineski recept „Četiri ćufte“ dinastije Ćin izvorno je nastao u Šandungu, a ove sočne kuglice zatičemo i u zapisima persijsih kuvara i antičkim knjigama. Dakle, imamo posla sa ozbiljno starim metodom kombinovanja namirnica u jelo, koje je kroz epohe menjalo svoj sastav, aromu i priloge, ali zadržalo formu i identitet. Ako ih iznosimo na trpezu sa ovakvim predznanjem onda to činimo sa poštovanjem i blagim naklonom. Njeno Veličanstvo, Ćufta!
Moja varijanta ćufti, kao nedeljnog ručka, bila je prilagođena onima koji ponekad zahtevaju „helti obroke“, bez prženja u dubokom ulju i bez skroba koji je skoncentrisan u krompir pireu. Pečene na pek papiru u rerni, poslužene sa pireom od barenog karfiola i parajz sosom sa bosiljkom i belim lukom, kao da su aromom prevazišle one klasične. Ove čufte sa poslužavnika nestaju brzinom svetlosti, a meni kao kreatoru donose radost dok pratim zadovoljne poglede dece uperene ka tanjiru. U ovom slučaju 3 u 1. Zdravo, ukusno i srećom začinjeno!
Potreban materijal
Ćufte:
1/2 kg mešanog mlevenog mesa
1 glavica crnog luka
1 jaje
par kašika prezli
malo ulja
so, biber, začini
Karfiol pire:
1 kg karfiola
mesna kockica za supu
50 gr putera
Paradajz sos sa bosiljkom:
konzerva pelata
(može i svež oljušteni paradajz)
kašika brašna
dva čena belog luka
struk bosiljka
ulje,so, biber
Priprema:
Mleveno meso pomešamo sa jajetom, rendanim crnim lukom (može i sitno seckani), prezlom i začinima u kompaktnu smesu. Oblikujemo loptice, uvaljamo ih u prezlu i slažemo na tepsiju obloženu papirom za pečenje. Svaku lopticu prelijemo sa malo ulja. Rernu ugrejemo na 200°C i pečemo ćufte oko 30 min, dok ne porumene.
Karfiol razdvojimo na cvetove i barimo ga u vodi kojoj smo dodali kockicu mesne supe. Kada se obari, da bude mek ali ne raskuvan, stavimo ga u blender sa malo tečnosti u kojoj je kuvan, dodamo maslac i izblendamo.
U manju šerpicu sipamo ulje i iseckan beli luk koji pržimo dok ne požuti. Dodamo kašiku brašna i kada se malo proprži sipamo pelat i nalijemo vode do željene gustine. Sve kratko krčkamo, dodamo začine i pri kraju seckani bosiljak.
Jelo služimo toplo. Možemo aranžirati porcije ili dozvoliti našim degustatorima da sami biraju odnos sosa, pirea i ćufti. U kojoj god srazmeri da se sipaju u tanjir, zadovoljstvo neće izostati. Prijatno!
Kinezi su oduvijek znali očuvati ono što je bitno; bez obzira bio to recept, medicina i rad energijama ili filozofija. Već se mogu zamisliti na Wudang planinama kako se dižem u pet ujutro i vježbam qi gong i kung fu pa tako umoran i gladan navaljujem na ćufte dok ptice pjevaju na grani, tamo gore iznad oblaka. Šalu (i veoma bogatu maštu) na stranu, nisam ni znao da ćuftice idu tako daleko u povijest, a niti na istok. Super post 😀