Mafini su atraktivan, na oko lep i ukusan kolač. Čini mi se da su, pre nešto više od decenije, dobili zasluženo mesto medju receptima koje su pripremale naše domaćice. Dekorativni i jednostavni za pripremu. Ipak nisu to razlozi zašto su za mene posebni.
Bio je oktobar 2012. Deca osnovci, 11. i 13. godina. Mali po godinama i umeću, ali dovoljno odrasli i zreli da znaju kako da pokažu nežnost i privrženost. Umeli su da saslušaju i da zapažaju. Naučili su kako nestašlucima da me izvedu iz takta, ali su jednako dobro umeli da mi izmame i osmeh na lice.
I dalje čuvam fotografiju mafina ispod koje piše:
„Dva dana me muči nesnosna glavobolja, a potom i mučnina od silnih analgetika. Kući sam se sa posla jedva dovukla. Na vratima me dočekala dva široka, vragolasta osmeha od uveta do uveta i iznenađenje bez povoda. Moja mala „čedovišta“ su sama pripremila i ispekla čokoladne mafine. Najukusnije i najlepše od svih koje sam do sada videla. Deco, lepo je biti vaša mama.“
Moji mali-veliki ljudi tada su jednom običnom kolaču dali počasno mesto u mom kuvaru. Mafini, kolač satkan od dečije ljubavi i pažnje.
Potrebni sastojci:
2 dl bademovog mleka (ili neko drugo biljno)
1 dl ulja
200 gr smeđeg šećera
2 kašike kakao praha
2 kašike džema
250 gr brašna
1 kašičica cimeta
1/2 kašičice sode bikarbone
šaka seckanih badema i oraha (ili orašasti plodovi po želji)
100 gr posne čokolade za glazuru
Pomešamo sastojke, umutimo ih dobro mikserom i sipamo u korpice za pečenje koje su u kalupu za mafine. Ugrejemo rernu na 200 °C i pečemo ih oko 20 min. Čačkalicom možemo proveriti da li su pečeni. Kada se ohlade skinemo korpice i gornji deo umočimo u pripremljenu, toplu glazuru. Za glazuru rastopimo čokoladu sa dve kašike vode ili mleka i dve kašike ulja.
コメント